Pomalowane mury nie są dzisiaj postrzegane jako akty wandalizmu. Coraz częściej mówi się, że jest to sztuka, która ubogaca nasze miasta, miejskie przestrzenie i wnętrza i sprawia, że stają się one barwniejsze. Coraz więcej osób docenia murale i nie traktuje ich już jako wybryku zbuntowanej młodzieży. Wiele osób jednak nadal nie jest świadomych tego, jak wiele pracy wymaga stworzenie takiego barwnego malunku na murze.
W ramach projektu Czwórka na tropie kultury – Podróż szlakiem kultury w naszej szkole powstało kilka nowych murali, a mural uwidaczniający patrona został uzupełniony o nowe motywy. Pozostałe motywy nawiązują do postaci i motywów literackich, są znakami kultury.
Działania twórców murali mają różne barwy zaangażowania i różne motywy, ale ich wspólną cechą jest autentyczność i indywidualizm. I ta cecha szczególnie oddziałuje na odbiorców. Bo nie można przejść obojętnie np. jaskrawość koloru malowidła, oryginalność formy i jego rozmiar – to budzi zainteresowanie, budzi refleksję. Mural stanowi znak wydarzeń, zapis historycznych momentów, dokumentuje ważne postacie.
Kolejną, równie ważną cechą wychowawczą murali jest ich tzw. wolność twórcza – spontaniczność autorów, których celem jest moment zatrzymania przechodnia. Zadziwienia go, zmuszenia do refleksji, a bardzo często zamanifestowania swojej obecności.
Efekt wykonanych prac jest zadowalający. Uczniowie oraz odwiedzający szkołę goście zwracają uwagę na malowidła w przestrzeniach szkolnych. Zaangażowani w projekt uczniowie żywiołowo podeszli do jego realizacji. Tworzenie murali stało się już niejako tradycją naszej szkoły. Poza wrażeniami estetycznymi, to znak literacki, alegoria, którą można zinterpretować. Ma konkretne odniesienia do literatury i edukuje. To także sposób na wyrażenie swojego indywidualizmu i margines wolności. To także zapis ważnych dla społeczności wydarzeń i postaci.